Informacje dla mediów

Historia

Wrocławski Konkurs Fotograficzny powstał w 2008 roku z inicjatywy dwóch uczniów Liceum Ogólnokształcącego Nr III we Wrocławiu – Tomasza Basiury i Filipa Jaskólskiego. Nazwa pochodzi od fotonu – elementarnej cząstki, z której składa się fala świetlna. Związek słów fot on można też interpretować jako nowy angielski czasownik w trybie rozkazującym mówiący: włącz zmysł fotografowania, ale angliści nie są zgodni w tym poglądzie. W roku szkolnym 2008/09 odbyła się pierwsza edycja konkursu, jeszcze wewnątrz szkoły. Zostało przysłanych 18 prac, co było dobrym początkiem. Fotografie oceniali pedagodzy z Trójki.

W roku szkolnym 2009/10 organizatorzy odważyli się ruszyć ze swoim pomysłem na cały Wrocław. Nie było łatwo, bo nie mieli doświadczenia w tego typu przedsięwzięciach. Zaprojektowali plakat, który rozesłali do wrocławskich szkół średnich wraz z listem informującym o konkursie. Znaleźli sponsoring w postaci możliwości nieodpłatnego wydruku plakatów, albumów. Nawiązali współpracę z jednym z salonów sieci Empik, w którym odbyło się uroczyste zakończenie konkursu. Prace oceniali zaproszeni przez organizatorów goście: wrocławski pisarz Andrzej Ziemiański, pracownik naukowy ASP prof. dr hab. Lidia Kupczyńska-Jankowiak, kierownik Zakładu Malarstwa i Rysunku Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej dr arch. Leszek Maluga, opiekun pionu klas architektonicznych w Liceum Ogólnokształcącym Nr III we Wrocławiu mgr inż. arch. Hanna Łopuszańska, właściciel ARW Focus Krzysztof Wojtiuk i kierownik ds. marketingu Empik Renoma Elwira Gratkiewicz. Po raz pierwszy został wydany album konkursowy zawierający najlepsze prace. Do dzisiaj po każdej edycji powstaje fotoksiążka przedstawiająca ok. 40 fotografii.

W roku 2010/11 odbyła się III edycja konkursu. Po raz drugi konkurs objął całe miasto. Pomysłodawcy konkursu, którzy stali się absolwentami Trójki, spróbowali pogodzić studia i pracę z organizacją kolejnej edycji konkursu FOT-ON. Udało się. Fotografie oceniali m.in. Andrzej Ziemiański – pisarz, Ola Klamut – laureatka II edycji, Paula Szarejko – studentka ASP, Wiktor Dobras – absolwent ASP.

Od IV edycji konkurs jest organizowany pod przewodnictwem fundacji Wrocławski Inkubator Kulturalno – Społeczny „Noosfera” ustanowionej przez koordynatorów projektu.

Jubileuszowa V edycja 2012/13 otrzymała dotację Fundacji BZ WBK. Organizacją zajęli się uczniowie LO Nr III: Ola Bogdanowicz (laureatka IV edycji), Iga Głód, Pamela Litwin i Piotrek Kołakowski. Grono jurorów wzbogaciła obecność Cezarego Chrzanowskiego – artysty fotografika.

W VI edycji 2013/14 stanowisko koordynatora objęła Iga Głód, a organizatorami zostali: Martyna Głomska, Katarzyna Nowak, Estera Samborska, Dobrosława Szczypka, Tomasz Basiura, Filip Jaskólski i Jarosław Owsianny. Grono uczestników zostało poszerzone do uczniów wszystkich szkół ponadgimnazjalnych w całej Polsce. W jury zasiedli: Paulina Pracz, Roman Michalik, Andrzej Rafał Waltenberger i Andrzej Ziemiański. Zostało nadesłanych niemal 500 fotografii z setki miast z całego terytorium Polski.

VII edycja została poprzedzona mini-konkursem pod hasłem „Sport”. W jury głównego konkursu zasiedli: Paulina Anna Galanciak, Paulina Pracz, Jacek Kawecki i Andrzej Ziemiański. Zostało nadesłanych kilkaset fotografii ponownie z blisko setki miast.

Prasa o konkursie

Gazeta Wyborcza
30.10.2009

Uczniowie III LO we Wrocławiu ogłaszają ogólnopolską edycję konkursu fotograficznego FOT-ON. Uczniowie sami załatwiają sprawy organizacyjne (sponsoring, promocja, patronat), prowadzą też internetową stronę konkursu.

Oto jego tematy: 1. „Chwile ulotne jak ulotka – człowiek w pełni szczęścia (zdjęcie dynamiczne)”. Liczy się umiejętność zamrożenia na fotografii chwili radości, szczęścia, euforii. 2. „Mury” Jacka Kaczmarskiego – interpretacja utworu. Tu premiowana będzie znajomość współczesnej historii Polski i zdolność utrwalenia klimatu na fotografii. Chętni do udziału w konkursie wykonaną przez siebie fotografię na wybrany temat powinni przekazać organizatorom za pomocą formularza „Rejestracja” na stronie internetowej konkursu. Jedna osoba może zgłosić tylko jedno zdjęcie na jeden temat. Minimalne wymiary zdjęcia: 800×600 px; format: JPG. Termin nadsyłania prac: 30 listopada Regulamin i więcej informacji na stronie – http://fot-on.eu

Artykuł dostępny na stronie (dostęp 8.11.2011): wroclaw.gazeta.pl

Gazeta Wyborcza
2.11.2011

To już czwarty wrocławski konkurs fotograficzny FOT-ON. W tym roku uczestnicy będą rywalizować ze sobą w dwóch tematycznych kategoriach.

Wrocławski Konkurs Fotograficzny FOT-ON powstał w 2008 roku z inicjatywy dwóch uczniów Liceum Ogólnokształcącego Nr III we Wrocławiu – Tomasza Basiury i Filipa Jaskólskiego.

Właśnie ruszył czwarty już konkurs organizowany przez Fundację „Noosfera” i Liceum Ogólnokształcące nr III i został objęty patronatem Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego Wrocławia. Konkurs jest skierowany do uczniów szkół średnich. W tym roku uczestnicy mogą zmierzyć się z dwoma tematami:

1. Dzień z życia człowieka z pasją – tryptyk fotograficzny.
2. Wrocław przed Euro 2012 – fotografia reportażowa.

Żeby wziąć udział w konkursie, trzeba zarejestrować się na stronie fot-on.eu. W przypadku pierwszego tematu przy rejestracji należy przesłać jeden plik złożony z trzech fotografii. Dookoła nich nie powinno być żadnego obramowania, ewentualnie zdjęcia mogą być rozdzielone cienką linią w jednolitym kolorze. W przypadku tematu drugiego należy przesłać jedną fotografię.

Termin nadsyłania prac: 31 grudnia 2011 r.

Serwis doba.pl
26.03.2013

W weekend rozstrzygnięto konkurs fotograficzny FOT-ON. Rozdaniu nagród w Empiku w Renomie towarzyszyła muzyka i fotografie laureatów.

Wrocławski Konkurs Fotograficzny FOT-ON narodził się w 2008 roku za sprawą dwójki licealistów z LO nr III. Pierwsza edycja skierowana była tylko do uczniów tej szkoły. Do udziału w kolejnej edycji zostały zaproszone pozostałe wrocławskie placówki. Z roku na rok konkurs się rozrastał i ostatnia, IV edycja organizowania była pod przewodnictwem fundacji Wrocławski Inkubator Kulturalno – Społeczny „Noosfera”. Od tego roku został również objęty patronatem Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego Wrocławia.

W tym roku uczestnicy mogli zgłaszać zdjęcia w kategoriach: Jesień życia i Zakazane smaki. Fotografie licealistów oceniało jury w składzie: Andrzej Ziemiański oraz Cezary Chrzanowski.

Pierwsze miejsce za zdjęcie w kategorii „Zakazane smaki” zajęła Aleksandra Michalewska. – Trochę nie rozumiem dlaczego to zdjęcie znalazło się w kategorii „zakazane”. Ale jest mistrzowskie – uzasadnił Andrzej Ziemiański. Zwyciężczyni otrzymała kamerę GOPRO2 w wersji Outdoor, bon na zakupy o wartości 500zł, dysk zewnętrzny WD 500GB, koszulkę i album FOT-ON.

Druga na podium uplasowała się Gabriela Orlik, również za zdjęcie w kategorii „Zakazane smaki”. Otrzymała ramkę cyfrową Intenso 8″ WeatherStar, bon na zakupy o wartości 300zł, koszulkę i album FOT-ON.

Trzecie miejsce zajął natomiast Krzysztof Farmas za zdjęcie w kategorii „Jesień życia”. Nagrodą były słuchawki Sennheiser PX 200 II, bon na zakupy o wartości 200zł, koszulkę i album FOT-ON.

Po krótkich przemowach organizatorów i zwycięzców przeprowadzono mini-grę dla przybyłych gości, polegającą na wskazywaniu lokalizacji budynków i miejsc pokazywanych na zdjęciach.

Zwycięskie fotografie można oglądać w Empiku w Renomie oraz na stronie internetowej konkursu.

Artykuł dostępny na stronie (dostęp 19.04.2014): wroclaw.doba.pl

Serwis doba.pl
6.03.2014

(…)

Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny FOT-ON

Grono organizatorskie tworzą młodzi wolontariusze wrocławskiej Fundacji Noosfera, którzy wolny czas bezinteresownie przeznaczają na prowadzenie Konkursu.

Główną motywacją jest umożliwianie rozwoju młodzieży ponadgimnazjalnej w dziedzinie fotografii. Od pięciu lat organizatorzy pracują nad budowaniem prestiżu i jakości tej inicjatywy.

W tym roku po raz pierwszy w historii Konkursu otwierają się na szersze grono uczestników. Do nadsyłania prac zaprosili uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski! Chcieliby, aby nagroda główna była adekwatna do zasięgu inicjatywy. Osobie, która zajmie pierwsze miejsce, wygra dwuosobowy voucher na wyjazd w miejsce, gdzie będzie mogła rozwinąć talent i zrobić niesamowite fotografie. Ponieważ działania organizatorów są w pełni non-profit, potrzebują wsparcia!

W projekt angażuje się i wspiera Basia Kurdej-Szatan. Link do projektu: http://polakpotrafi.pl/projekt/fot-on

Artykuł dostępny na stronie (dostęp 19.04.2014): wroclaw.doba.pl

Kronika Szkolna Trójki o Konkursie

KRonika Aktywności KRA
26.02.2010

18 lutego 2010 r. zostały ogłoszone wyniki Wrocławskiego Konkursu Fotograficznego FOT-ON. Spotkaliśmy się w licznym gronie w Empiku w Domu Handlowym Renoma. Goście mogli poznać krótką historię konkursu, który narodził się półtora roku temu, gdy została zorganizowana edycja wewnątrzszkolna. Zostali przedstawieni Jurorzy, nie zabrakło kilku słów o sponsorach.

Wydarzenie zapoczątkowało trzytygodniową wystawę dziesięciu najlepszych prac, którą można oglądać na scenie wspomnianego Empiku.

Został wydany album z fotografiami, które przeszły eliminacje. Nagrodzono nim osoby, które znalazły się w pierwszej trójce, a także uhonorowano nim Jurorów. Już niedługo znajdzie się również w zasobach biblioteki szkolnej.

Wpis dostępny na stronie: iglo.lo3.wroc.pl

KRonika Aktywności KRA
18.03.2011

11 marca 2011 roku w Empiku w Renomie ogłoszono wyniki III Wrocławskiego Konkursu Fotograficznego dla Licealistów. Pomysłodawcami konkursu są dwaj uczniowie Liceum Ogólnokształcącego Nr III we Wrocławiu (obecnie, niestety, już absolwenci – Tomek Basiura i Filip Jaskólski z byłej klasy III a).

Organizatorzy twierdzą, że nazwa konkursu pochodzi od słowa „foton” czyli elementarnej cząstki, z której składa się fala świetlna. Związek słów „fot on” można też interpretować jako nowy angielski czasownik w trybie rozkazującym, mówiący: „włącz zmysł fotografowania”.

Oto wyniki:
1. miejsce – Interpretacja obrazu C.D. Friedricha „Wędrowiec przed morzem mgły” – Justyna Kocur – ocena: 76
2. miejsce – „Nocne echa Wrocławia”- Olaf Kowalski – ocena: 75
3. miejsce – Interpretacja obrazu C.D. Friedricha „Wędrowiec przed morzem mgły” – Monika Juszczyk – ocena: 74

Jesteśmy bardzo dumni, że już nie tylko Konkurs Piosenki Licealisty „Wybryk” jest kojarzony z naszą szkołą, ale i piękna fotografia, która przecież jest sztuką. Istnieje możliwość zakupienia albumu z konkursowymi pracami w cenie 40zł. Więcej informacji na stronie http://fot-on.eu.

Wpis dostępny na stronie: iglo.lo3.wroc.pl

KRonika Aktywności KRA
30.03.2012

W tym roku odbyła się już IV edycja Wrocławskiego Konkursu Fotograficznego FOT-ON. 24 marca w Empiku w D.H. Renoma otwarto wystawę i ogłoszono wyniki. Tym razem organizatorem konkursu obok Liceum Ogólnokształcącego Nr III była fundacja Wrocławski Inkubator Kulturalno – Społeczny „Noosfera”.

Oto wyniki:
1. miejsce – Dzień z życia człowieka z pasją – tryptyk fotograficzny – Aleksandra Bogdanowicz – ocena: 76
2. miejsce – Dzień z życia człowieka z pasją – tryptyk fotograficzny – Klaudia Kaczmarek – ocena: 72
3. miejsce – Wrocław przed Euro 2012 – fotografia reportażowa – Olaf Kowalski – ocena: 69

Organizatorzy zapraszają do zakupienia albumu z konkursowymi pracami w cenie 37,50 zł. Więcej informacji na stronie http://fot-on.eu.

Wpis dostępny na stronie: iglo.lo3.wroc.pl